Dubitinsider

for your information

11.September 2017 | 9 kommentarer

hår stylet med en centerafskedning og et par fletter.
(En broderi lektion af Gustave Leonard De Jonghe, 1864.)

til bolde og andre formelle begivenheder arrangerede moderigtige kvinder i begyndelsen af 1860 ‘ erne ofte deres hår i detaljerede stilarter med kunstige tufts, puder og falske fletter. På daglig basis, imidlertid, victorianske kvinder med mere moderate midler sidder fast i mere praktiske stilarter. Disse stilarter omfattede fastspændte fletter, enkle chignoner og ruller bundet i et hårnet eller sikret med et bånd. I dagens indlæg, vi ser kort på nogle af disse stilarter, specifikt dem, der findes i min victorianske romantikroman The Lost Letter.

i begyndelsen af min roman arbejder heltinden Sylvia Stafford som guvernør. Hun har ingen damepige til at hjælpe hende med sit hår, og hun har heller ikke tid om morgenen til at arrangere sine lokker i en indviklet stil. I stedet, Sylvia og andre som hende ville generelt rulle deres hår ind i en simpel chignon, der bæres i nakken eller vride det i en almindelig spole eller sammenflettede dele af fletter.Juli 1860-udgaven af Godey ‘s Lady’ s Book beskriver en simpel coiffure bestående af fire sammenflettede sektioner af fletninger. For at skabe denne stil blev håret først delt fra “midten af panden til nakken” og derefter ved “en tværgående skillevæg” lavet fra øre til øre. Med håret i fire lige opdelte sektioner blev de to sider af fronten derefter flettet tilbage fra panden. De to sider af ryggen blev også flettet, med flettet begyndelse “lige over øret.”

en frisure af tætsluttede fletter var perfekt til en victoriansk guvernante.
(flettet Coiffure, Godeys Damebog, Juli 1860.)

med de fire fletter på plads var alt, hvad der var tilbage, at sikre dem sammen. Som Godey ‘s forklarer:

” flettet af ryghår på højre side føres over nakken, og enden fastgøres af en hårstift under flettet på venstre side. Fletningen på venstre side af baghåret bringes rundt til højre og fastgøres på samme måde; og således krydser de to fletninger hinanden bag på nakken. Fletningerne på det forreste hår bringes derefter rundt til bagsiden af nakken, hvor enderne er fastgjort under krydsningen af fletterne af baghår.”

en tæt flettet, godt fastgjort frisure kunne vare gennem en travl arbejdsdag. Det tjente ikke kun til at holde ens hår ude af vejen, men også til at holde det rent og ryddeligt. Fletter var generelt diskret, især når de var bundet tæt på hovedet. En arbejdsgiver var mindre tilbøjelig til at gøre indsigelse mod dem end mod klynger af krøller eller en mere moderigtig polstret rulle (stilarter, der kan føre til, at en guvernante eller ledsager beskyldes for at “sætte på luft”).

victorianske damer stylede ofte deres hår i enkle chignoner eller viklede eller sammenvævede fletter.
(Petit Courrier des Dames, 1861.)

en simpel chignon eller “bun” var en anden mulighed for den victorianske dame med mere moderate midler. Alt, hvad der var nødvendigt, var en håndfuld stifter. For ekstra sikkerhed kunne bolle være dækket med et fint silkehårnet. I løbet af 1860 ‘ erne var “usynlige” hårnet tilgængelige. Lavet i de samme farver som en dames hår, usynlige hårnet var en praktisk, dagligdags måde at holde omstrejfende hår på plads uden at virke prangende eller prangende. De var også meget velegnede til at holde håret ude af vejen under atletiske bestræbelser. I det mistede brev bærer Sylvia for eksempel et usynligt hårnet, når hun kører.

hårnet var ideelle til ridning og andre sportsgrene.
(Lady ‘ s Riding Habit, Les Modes Parisiennes, 1860.)

Jeg håber, at ovenstående har givet dig en ide om, hvordan damer fra 1860 ‘ erne bar deres hår på daglig basis. For information om mere detaljerede stilarter, Se min artikel om moderigtige Coiffures fra 1863.

Mimi er USA Today bedst sælgende forfatter af Ægteskabsannoncen, Mopsen, der Bed Napoleon, og en victoriansk Dameguide til Mode og skønhed. Hun forsker og skriver om alle aspekter af det nittende århundredes historie—fra dyr, kunst, og etikette til mode, skønhed, feminisme, og lov.

kilder

Engelskkvindens indenlandske magasin. London: S. O. Beeton, 1860.

Godeys Damebog. Philadelphia: Louis A. Godey, 1860.

damernes hjem magasin. Philadelphia: T. S. Arthur & Co., 1859.

tilgængelig nu

Ægteskabsannonceringparish forældreløse Devon, Bog 1

England, 1859. Når tidligere hærkaptajn Justin Thornhill placerer en reklame for en kone, den mystiske dame, der vises lige uden for døren, er ikke helt, hvad han forventede.
Find ud af mere eller læs et uddrag

Bestil i dag

ebook: $3.99 / paperback: $16.99 / lydbog: $21.99

amason/Barnes& Noble | Kobo | Apple/GooglePlay

ros for Ægteskabsannoncen

“for denne imponerende victorianske romantik laver Mattheus en fortælling, der glitrer med Kemi og imponerer med stærk karakterudvikling… en fremragende serielancering, der vil appellere til fans af Loretta Chase og Stephanie Laurens.”- Publishers ugentlig

“Mattheus’ serieåbner er en skyldig fornøjelse, fyldt med smukke mennesker, jomfruer i nød og en overflod af testosterone…It er en velskrevet og engagerende historie, der er mere end bare en romantik.”- Kirkus anmeldelser

“Mattheus har en evne til at skabe langsom byggekemi og et spændende plot med en social historie vri.”- Library Journal

“et spændende plot og en hjemsøgende indstilling efterlader læseren nedsænket i denne imponerende serie lancering.”- Barnes & Noble (20 favorit Indie bøger af 2018)

” Jeg nød hvert ord i denne vidunderlige historiske romantik og ønskede ikke, at det skulle ende.”- Jane Porter, NYT og USA Today bestseller forfatter

“en hjerteskærende gotisk kærlighedshistorie…helten har Mr. Rochesters mørke fortid og Mr. Darcy’ s tætte følelser, men er en ægte romantisk helt i enhver forstand af ordet. Den historiske atmosfære er i topklasse, ligesom skrivningen. Jeg elskede det!”- Caroline Linden, USA Today bestseller forfatter

“en meget fornøjelig victoriansk-sensation stil romantik…Jeg nød hvert minut af denne varme, charmerende bog.”- Kj Charles, redaktør og RITA-nomineret forfatter

krit 2015-2021 Mimi Mattheus

for eksklusiv information om kommende bogudgivelser, gaver og andre specielle godbidder, abonner på Mimis nyhedsbrev The PENNY NOT SO DREADFUL.

du kan også oprette forbindelse til Mimi på Facebook og kvidre.

  • del

kategorier: 19. århundrede, 19. århundrede Skønhed, Skønhed, det tabte brev, Victorian England
tags: Skønhed, fletninger, Coiffure, hårnet, frisør, frisurer, fletninger, det mistede brev, victoriansk æra

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret.